Trądzik pospolity
Trądzik pospolity - (acne vulgaris ) - trądzik najczęściej pojawia się u osób ok. 11-12 roku życia, jednak coraz częściej zauważamy zmiany trądzikowe również u osób starszych.
Zmiany trądzikowe występują głównie na twarzy, czasem też na plecach oraz klatce piersiowej. U młodych osób, najczęstszą przyczyną powstawania trądziku jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych i nadmiernej aktywności na powierzchni skóry bakterii Propionibacterium Acnes. Na nasilenie zmian mogą wpływać czynniki hormonalne, niektóre leki, stres, a także spożywane pokarmy. Sama choroba stanowi istotny problem zarówno natury medycznej, jak i kosmetycznej, powodując obniżenie pewności siebie u pacjentów.
Nadmierna produkcja łoju (łojotok), procesy zapalne, zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych oraz nadmierne namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes w mieszkach włosowych w warunkach beztlenowych. Obecność bakterii powoduje zamianę łoju (sebum) w wolne kwasy tłuszczowe, co z kolei powoduje stan zapalny w skórze i powstanie grudek i krost charakterystycznych dla trądziku. Nasilenie trądziku może być od lekkiego do ciężkiego.
Jak sobie z nim radzić ?
1. Należy zacząć od wizyty w odpowiednim gabinecie dermatologicznym.
2. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań by znaleźć przyczynę pojawienia się trądziku oraz dobierze odpowiednie zabiegi kosmetologiczne.
3. Kolejnym krokiem jest maksymalne zadbanie o pielęgnację.
4. Wdrożenie profesjonalnych zabiegów w gabinetach tj. : peelingi kwasowe, laser przeciwzapalny, mikrodermabrazja diamentowa.
5. Zmiana nawyków żywieniowych będzie również niezbędna, aby wyeliminować źródło problemu.
Ważne jest by zacząć leczenie od razu by zapobiec powstaniu trwałych blizn.
Niezależnie od odmiany trądziku, walka z nim jest procesem długim i skomplikowanym.
Jednakże z pomocą przychodzą nam coraz to nowe rozwiązania technologiczne. Jedną z
najbardziej skutecznych metod wspomagających leczenie trądziku w naszej klinice jest
terapia IPL. Zabieg jest w pełni bezpieczny, nieinwazyjny, gdyż nie obciąża on organizmu co ma miejsce w przypadku antybiotykoterapii.
Zabieg polega na niszczeniu szybko namnażających się bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian zapalnych. Światło emitowane przez głowicę wnika w głąb skóry i
powoduje eliminację drobnoustrojów.
Wiosną i latem szczególną uwagę powinniśmy skupić na złuszczaniu i oczyszczaniu skóry z nadmiaru sebum a także obumarłych komórek naskórka. Przykładem takich zabiegów jest zabieg oczyszczania wodorowego, który dogłębnie oczyści skórę z zalegających w porach zanieczyszczeń, resztek makijażu i filtrów słonecznych, ureguluje pracę gruczołów łojowych a także poprawi poziom nawilżenia skóry. W złuszczaniu naskórka w tym okresie pomoże nam głównie kwas migdałowy, który nie wykazuje działania światłouczulającego. Peeling ten dodatkowo wyraźnie wygładzi skórę, zadziała rozjaśniająco i przeciwzapalnie. W celu regeneracji i ewentualnego złagodzenia zmian zapalnych, możemy wykonać zabieg z użyciem niebieskiego światła LED.
コメント